22 Червень 2018
Пошук
Розширений пошук

Реєстрація

Логін
Пароль
Увійти
Реєстрація
Веб-ресурси

_


 

 

http://www.rada.gov.ua/


Новини
 На головну
13 Вересень 2017 | Наставництво: як одна людина може змінити життя дитини-сироти

Згідно із статистикою, в Україні понад 100 000 дітей виховуються в 663 інтернатних закладах. Після виходу із інтернатних закладів: кожна друга дитина здійснює злочин, кожна п’ята – стає бомжем, кожна сьома – здійснює спробу самогубства, тільки 1% дітей-сиріт вступають у вищі навчальні заклади

 

Батьківська любов,  турбота, прийняття і підтримка такі необхідні кожній дитині. Всі ми розуміємо, що діти повинні зростати та виховуватись у повноцінних сім’ях, але через низку причин це не завжди так. Смерть батьків, хвороби, відмова та позбавлення батьківських прав є причинами, через які діти потрапляють у інтернатні заклади. На жаль не всіх дітей, які у них виховуються можуть усиновити, взяти під опіку, у прийомну сім’ю чи дитячий будинок  сімейного типу. Після досягнення ними шестирічного віку шанси виховуватись у прийомній чи опікунській сім’ї стають меншими, а у дітей-підлітків вони ще менші. Та найбільша проблема полягає в тому, що ці діти залишаються надзвичайно самотніми, поряд з ними немає нікого, до кого б вони могли звернутися за допомогою. Найкращий варіант для такої дитини – це мати дорослого друга – НАСТАВНИКА.

5 жовтня 2016 р. Президент України Петро Порошенко підписав Закон України 1504–VIII «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» щодо запровадження наставництва.

 

Тепер небайдужі дорослі люди, які мають сили й бажання, можуть стати наставниками, друзями та порадниками для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, підтримати й підготувати їх до дорослого життя.

 

Завданнями наставництва є визначення та розвиток здібностей дитини, реалізація її інтересів у професійному самовизначенні. Закон передбачає також формування у вихованців практичних навичок, спрямованих на їх адаптацію до самостійного життя, зокрема щодо вирішення побутових питань, розпорядження власним майном і коштами, отримання освітніх, соціальних, медичних, адміністративних та інших послуг. Наставники повинні вчити дітей спілкуватися, щоб у майбутньому вони могли адаптуватися в суспільстві і вміли долати складні життєві ситуації.

 

Як стати наставником?

Потрібно подати заяву та необхідні документи в центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у своєму місті. Наступний крок – навчання на тренінгу для наставників, де професійно готують до взаємодії з дитиною з інтернату.

Якщо наставник уже має рекомендацію він звертається в заклад, який йому зручний по місцю проживання.

В свою чергу, адміністрація закладу, повинна підготувати дітей до наставництва. Тобто, розповісти їм, що наставник – це не спонсор, не майбутній усиновлювач, не опікун. «З дитиною знайомляться, пояснюють хто такий наставник, дитина навіть заповнює анкету «так, я хочу наставника». Це вважається своєрідною згодою. І далі під потреби дитини спеціаліст вивчає, що дитині потрібно, складає оцінку потреб дитини.

Після цього підписується трьохсторонній договір між директором закладу, наставником і центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Однак, якщо дитину переміщують в інший заклад і наставник планує продовжувати їздити до дитини, договір треба перепідписувати уже з новим директором цього закладу.

Водночас, наставника підбирають до конкретної дитини, враховуючи так би мовити його "ресурси", чим він може бути корисним саме цьому вихованцю. Це не означає, що людина має бути психологом навіть, якщо вона працюватиме з дитиною з особливими потребами.

            Із досягненням повноліття, особа має право вирішувати, чи бажає вона надалі спілкуватися, підтримувати стосунки з наставником. Договір укладається саме з дитиною, тому після 18 років особа повністю вільна в своїх діях.           

Як наставник може допомогти дитині?

1. Наукова допомога. Наставник може допомогти підготувати домашнє завдання, показати, як шукати інформацію в інтернеті і користуватися нею, а також дати нові знання, які розширять кругозір дитини і стануть в нагоді в навчанні.

2. Соціалізація. Дивно, але багато повсякденних для нас речей, на які ми вже навіть не звертаємо уваги, для дитини з інтернату можуть бути абсолютно незнайомими. Наприклад, діти з інтернатів часом не знають, як заварити чай, звідки береться молоко і ніколи не бачили сирих яєць! Адже вони ходять на обід до їдальні, де їм подають все готове. Елементарні речі, що їх звичайні діти вчаться протягом усього життя в родинах, можуть бути незнайомі для дитини з інтернату.

Соціалізація також повинна допомогти дітям навчитися приймати власні рішення, адже інтернат – це система зі своїм режимом і розпорядком дня. В інтернаті за дітей все вирішує система: коли прокидатися, коли їсти, коли готувати уроки або грати, а коли лягати спати.

3. Профорієнтація. Вона буде спрямована на дітей, які вступатимуть до ПТУ, технікумів або вишів. Наставник допоможе визначитися з вибором професії, навчального закладу, навчить складати резюме, необхідне при пошуку роботи.

Форми наставництва:

-         Індивідуальне наставництво. Передбачає взаємодію одного дорослого з однією дитиною.

-         Наставництво в групі. Передбачає взаємодію як дорослого з групою дітей, так і декількох дорослих, які працюють з невеликою групою дітей.

Отже, суть наставництва полягає у тому, що доросла людина будує стосунки з дитиною-сиротою, регулярно зустрічається з нею, спілкується та допомагає. Таким чином у дитини з’являється друг, близька людина, якій можна довіряти, до якої можна звертатися за порадою та підтримкою. Стосунки з Наставником є дуже цінними для дитини і позитивно впливають на неї та допомагають підготуватися до самостійного життя поза інтернатом. Щоб стати Наставником не потрібно ніяких особливих навиків. Потрібно лише вміти слухати, мати бажання турбуватися та передавати свій досвід і знання.


Архів новин

РЕГІОН

СНЯТИНСЬКИЙ РАЙОН

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання 

СТАТИСТИКА


_

Розробник: ЗАТ "Софтлайн" © Веб-портал органів державної влади та органів місцевого самоврядування Івано-Франківської області